90'larda Bakkallarda Satılan En Lezzetli 14 Abur Cubur

  


90'ların, o günün çocuklarının damak tadı üzerindeki etkisi kesinlikle yansınamaz.
1. GÖZ YAŞARTAN, SURAT EKŞİTEN EŞSİZ LEZZET: SULUGÖZ


  

Doksanlarda çocuk olup da şu an Mazoşizm pençesinde kıvranan kişilerin bu durumlarının temelinde kuşkusuz Sulugöz yatar. O tada, ağız ve yüzdeki şekil değişimlerine rağmen ısrarla, yılmadan çiğnerdik Sulugöz'ü. 
2. SIKIYSA ISLIK ÇALIN LEBLEBİ TOZU YERKEN


  


Çorum ilinin bize en büyük hediyesi leblebiden yapılan harika lezzet. Kimi aklına geldiyse leblebiyi ezip tozunu çıkarmak eline sağlık. Yemesi konusunda bazı zorluklar yaşanıyordu tabii.
3. TADINA DOYULMAZ YUMUŞAK ŞEKER: YUMİYUM


  


Şekerlemelerin en güzeliydi Yumiyum. Lezzetine kimsenin lbir diyeceği yoktur. Yalnız, dişlere yapışıp kalırdı bazen. Bu güzelliğini etkilemezdi tabii. O kadar kusur kadı kızında da olur.
4. SEVİMLİ MASKOTUYLA TOMBİ


  


Paketindeki sevimli fıstık Aymar'ın ambalajı üstündeki maskotun en büyük rakibiydi. Çerez denince ilk akla gelenlerden olan Tombi, zamanının önemli bir lezzetiydi.
5. AĞIZDA DAĞILAN DEĞİL; PATLAYAN ŞEKER


  


Kimisi küçük küçük miktarda alırdı, kimisi de paketi olduğu dökerdi ağzına. Sonra, ağız içindeki patlamaların bitmesi beklenip yeni paket alınırdı. Yemesi en eğlenceli abur cuburdu patlayan şeker.
6. SAKIZ DENDİĞİNDE İL AKLA GELEN: TİPİTİP


  


Tipitip sadece sakız ambalajı üzerine çizilmiş bir karikatür değil, eğlence de demekti. Sakızını çiğneyip maceralarını okumak eğlenceliydi.
7. ERKEK ÇOCUKLARININ ARABA SEVDALARINA SEBEP OLAN SAKIZ: TURBO


  


Turbo da diğer bir popüler sakızdı. Özellikle erkek çocukları araba resimlerini biriktirip gelecekte sahip olmak istedikleri araba ile ilgili hülyalara dalarlardı. Büyük ihtimalle %99.99'ununki de hülya ile sınırlı kalmıştır.
8. İÇİNDEN ÇİKOLATA ÇIKAN ALTIN


  


O yaşlarda sandık sandık gerçek altın getirseler değişmezdik bu lezzeti. altın şeklindeki ambalajı çıkardıktan sonra yediğimiz çikolatanın lezzeti başka hiçbir şeyde yoktu.
9. MİNİK, PEMBE SAKIZ: MİNO


  


Tüm paketi aynı anda ağzına atsan da büyüklüğü tek sakız etmese de güzeldi Mino.
10. DOĞAL VE EN UCUZ SERİNLİK: MEYBUZ


  


Bimiyorduk tabii kornetler mornetler. Dondurma dendiğinde ilk ve tek aklımıza gelen Meybuz'du. Başka alternatifler varsa bile aklımızın ucundan bile geçmezdi. Kim kornet yerken vicdan azabı çekmemiştir meybuz'a ihanet ediyorum diye?
11. VAKTİNİN EN ÇOK TÜKETİLEN CİPSLERİNDEN: PANÇO


  


Panço da bir diğer lezzetli çerezimizdi. Mısır cipsi denen şey bu memlekette seviliyorsa müsebbibi Panço'dur. lamı cimi yok.
12. HEM DÜDÜK HEM ŞEKER veya HEM ŞEKER HEM DÜDÜK


  


Düdük şekerinin tadının güzelliği bir yana çevreye rahatsızlık verme özelliği olsa da severdi çoluk çocuk. Bir yandan şeker yiyip bir yandan büyüklerin başını ağrıtıyordun işte. Bir çocuk daha ne ister? Çifte mutluluk.
13. ÖNCE HÜPLET SONRA GÜMLET: CAPRİ SUN


  Burak Kut'un şarkısından yapılmış reklam müziğiyle popüler olmuştu Capri Sun. Tamam, slogan güzeldi de; az çocuğun kulağı çekilmemiştir okul koridorunda veya sınıfta paketi gümletme işini yaptktan sonra.
14. BİR TANESİ ASLA YETMEZDİ HİÇBİR ÇOCUĞA: CİNO


  


Hem ucuzdu hem de fiyatına rağmen de en lezzetli çikolataydı Cino. Portakal ve çikolatanın yasak aşklarının meyvesi Cino bakkallara gelir gelmez tükenirdi çoğu zaman. Bir kuponla televizyon veren gazete bir de Cino. Kolay kolay bulamazdın bakkalda çakkalda.
İşte 90'ların tatlarından bazıları bunlar. Bir kısmı hala piyasada olsa da nedense vermiyor eski tadını. Sorun bunlarda mı yoksa insan büyüyünce damak zevkini mi kaybediyor, orası mecul.